Thursday, February 9, 2012

How much do these things cost?!?! O in the U.S =]?

*



* Member since: December 04, 2006

* Total points: 3,878 (Level 4)

* Points earned this week:



* --% Best answer

*



iiTZ M3..bYtCh

S



What's the exact cost of these things?!?! Help!! Homework! Pleasee?



1 lb. of apples

1 lb. of whole chicken

1 dozen eggs

1 quart of milk

1 lb. of pork chops

1 lb. of sugar

tea bags(48)

1 lb. flour

1 lb. margarine

1 lb. of coffee





Yea Homework.....I couldnt find anything so if you know PLEASEEE help me and tell me the prices of thses things of this year 2007 =] Please and thank yew

How much do these things cost?!?! O in the U.S =]?
a lot of prices depend on where you live and what season it is



apples......1.29 lb

chicken.......I've gotten it on sale recently for 77 cents, but usually about 1.29



eggs........1.29 dozen



milk.1.59 quart



pork chops......depending on the cut.......1.39 to 2.69



sugar........it's mostly sold in five pound bags for about 2.29



tea bags........2.00



flour....again five pounds.......1.79



margarine.......79 cents a pound



coffee.......depending on the quality.......1.00 perpound up to 20 dollars a pound



again, depends on where you live, I live in Alabama, so things will be a lot cheaper here than anywhere else in the country.



You can go to winndixie.com and view a sale advertisement, it's a grocery chain in the south.
Reply:You might also try other super market websites maybe Hannaford or Shaws. (Here in the north)


No comments:

Post a Comment